FacebookПідписатися на RSS

/Files/images/6c888c490a9a.jpg

/Files/images/46601901.jpg

/Files/images/223121_html_6da4ffb.png

/Files/images/Slugb_chastini_conv_L2-ne-razom.jpg

/Files/images/J2RG36p5.jpg

/Files/images/PRIJMENNIKI-I-PREFIKSI.jpg

/Files/images/table_ukr_mova.jpg

/Files/images/Goi_chleni_rech_A2_3conv-pidmet.jpg

/Files/images/Immigration Ukraine.gif

Розробка уроку до Міжнародного дня Рідної мови

Урок до Міжнародного дня рідної мови

Тема. Передаймо нащадкам наш найбільший скарб – рідну мову

Мета:сприяти усвідомленню учням значення рідної мови; розкрити значення рідної мови в житті кожного громадянина України, сприяти розумінню учнів щодо краси української мови, її багатства і величі; формувати бажання глибше вивчати українську мову; виховувати любов до рідної землі, народу і його мови.

Тип уроку: урок-інтелектуальна гра, урок-свято.

Обладнання: мультимедійна дошка, презентація, зошити, ручки.

Епіграф:

Вивчайте мову українську –
Дзвінкоголосу, ніжну, чарівну,
Прекрасну , милу і чудову,
Як материнську пісню колискову.
Антоніна. Каніщенко

Хід уроку

І.Організаційний момент.

Слово вчителя.

Доброго дня, дорогі друзі! Щороку ми збираємося , щоб відсвяткувати Міжнародний день рідної мови. Для кожного народу дорога його мова, а нам, українцям, найближча до серця – українська.

Мій край чудовий – Україна!

Тут народились ти і я.

Тут над ставком верба й калина,

чарівна пісня солов’я.

І найдорожче – рідна мова,

Наснагу й силу нам дає.

Нам стежку в світ дано топтати,

Поки в нас рідна мова є!

ІІ. Оголошення теми і мети уроку

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

1. Слово вчителя

Сьогодні ми зібралися, щоб сказати теплі та ніжні слова про нашу рідну українську мову, торкнутися сторінок її минулого, сучасного, зазирнути у майбутнє.

Ми живемо на мальовничій землі – в Україні. Тут жили наші предки, живуть наші батьки, живемо і ми. Милуємося красою рідної природи, вслухаємось у чарівні мелодії пісень, вбираємо в себе ніжні звуки української мови.

Отже, я запрошую вас на урок-свято «Передаймо нащадкам наш найбільший скарб – рідну мову».

2. Опрацювання епіграфа

ІV. Основний зміст роботи

1.Слово вчителя

21 лютого наша країна разом з усім світом відзначає День рідної мови. Це день повернення українців до їхньої історичної пам'яті. І одним із шляхів до такого повернення є оволодіння рідною, українською мовою. Шукаймо разом цей шлях. Намагаймося розбудити заснулі серця наших співгромадян, допомагаймо їм усвідомити себе українцями. Повертаючись до національного - повертаємось до себе за допомогою рідної мови.

21 лютого 1952 року в м. Бангладеш влада жорстоко придушила демонстрацію протесту, спричинену урядовою забороною на використання країні бенгальської мови. Відтоді цей день у країні став Днем полеглих за рідну мову.

У жовтні 1999 року, на 30-й сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО у пам'ять про цю подію було запроваджено Міжнародний день рідної мови, який відзначають у різних країнах щорічно цього дня. Право на рідну мову - одне із головних прав людини, тому розмаїття мов на земній кулі потребує уваги і захисту.

Наша мова - одна з найдревніших і найбагатших серед тисяч мов світу. Згідно з класифікацією ЮНЕСКО, українська мова за влучністю передачі образу, дії, за милозвучністю посідає третє місце у світі після французької та іранської. Чи всі ми, носії цієї чудової мови, належно дбаємо про неї? Чи всі усвідомлюємо, яким великим скарбом володіємо?

Віками нас переконували, що українська мова - безперспективна, селянська, придатна лише для хатнього вжитку, що з нею, мовляв, у люди не виб'єшся. Століттями намагалися упевнити, що хохол малорос, як іменували українців, - людина другосортна порівняно з великоросом, себто представником великого російського народу. Тож переконаймо один одного, що це не так.

2.Слово вчителя.

Історія кожного народу має героїчні й трагічні, щасливі і нещасні сторінки. На долю України випали великі поневіряння: турецько – татарські орди, польські феодали, російський царизм хотіли поневолити наш народ. Забороняли мати власну історію, культуру, мову.

- Домашнім завданням вам було пригадати сторінки історії становлення і розвитку української мови. Послухаймо і запам`ятаймо їх.

Учень 1:

Вся історія народу в мові,

Мова – душа народу,

Позбавити народ рідної мови –

Це означає вбити народ.

Учень 1:

1720 рік – російський цар Петро І заборонив друкувати книги українською мовою.

1775 рік – зруйновано Запорозьку Січ і закрито українські школи при полкових козацьких канцеляріях.

1862 рік – закрито українські недільні школи, які безкоштовно організовували видатні діячі укр.. культури, заборонено видавати книжки укр.. мовою.

1876 рік – указ російського царя Олександра ІІ про заборону друкування укр.. пісень.

Учень 2:

1884 рік – закрито всі укр.. театри.

1908 рік – вся культурна і освітня діяльність в Україні визнана царським урядом шкідливою.

1914 рік – російський цар Микола ІІ ліквідовує укр.. пресу – газети, журнали.

1938 рік – видано постанову про так зване посилення вивчення рос. мови в школах, що призвело до нехтування рідною мовою навіть багатьма українцями.

1989 рік - видано постанову,яка закріплювала в Україні російську мову, як офіційну загальновживану мову, чим було відсунуто на другий план укр.. мову, що позначається й сьогодні...

3. Слово вчителя

Видатні люди різних епох і поколінь зверталися до української мови як до першоджерела, першооснови вітчизняної науки, освіти, культури.Ще одним домашнім завданням я вам запропонувала вислови видатних письменників, тож поділіться своїми думками, як ви розумієте їх.

1) «Відкритий мікрофон»

1-в

«Ну що б, здавалося, слова... Слова та голос — більш нічого. А серце б’ється-ожива, Як їх почує!..»(Тарас Шевченко)
«Найбільше і найдорожче добро в кожного народу — це його мова, ота жива схованка людського духу, його багата скарбниця, в яку народ складає і своє давнє життя, і свої сподіванки, розум, досвід, почування»(Панас Мирний).

2-в
«Мова така ж жива істота, як і народ, що її витворив, і коли він кине свою мову, то вже буде смерть задля його душі, смерть задля всього того, чим він відрізнявся від других людей...»(Панас Мирний).
«Та в мене є надія, що наша літературна мова, як молоде вино, очиститься з часом од шумовиння і стане прозорою і міцною»(Михайло Коцюбинський).

3-в
«Любіть Україну у сні й наяву, вишневу свою Україну, красу її, вічно живу і нову, і мову її солов’їну»(Володимир Сосюра).
«Той, хто зневажливо ставиться до рідної мови, не може й сам викликати поваги до себе»(Олесь Гончар).

2) «Асоціативне гроно»

Скажіть одним словом, які асоціації у вас виникають із поняттям «українська мова»?

4.Слово вчителя

Отже, ми пригадали історію нашої мови, збагнули її сутність і значення, але повинні довести, що наша мова буде у віках. Загально відомо, що професіоналізм людини будь-якого фаху спочатку оцінюють за грамотне мовлення, звертають увагу на мовленнєвий етикет. Гарне мовлення повинно бути правильним, точним, логічним, доречним, багатим і виразним. Античний мислитель Сократ казав: «Заговори, щоб я тебе побачив». Правильне мовлення повинно відповідати нормам літературної мови: орфоепічним, граматичним, лексичним. Володіння правилами української мови, сподіваюся, стане в нагоді у вашому житті, як би воно не склалося. Доведемо, що наша мова безсмертна, і ми повинні володіти нею, а для цього виконаємо ряд різноманітних цікавих завдань.

5. Тренувальні вправи

1) Вікторина

1. Частина мови, що вказує на ознаку предмета (прикметник)

2. Яким знаком починається діалог? (тире)

3. Слова з протилежним значенням. (антоніми)

4. Наука про звуки мови (фонетика)

5. Скільки Н у слові незрівнянний? (чотири)

6. Народна назва Пасхи (Великдень)

7. Речення з другорядними членами (поширене)

8. Префікс у слові прекрасний (пре)

9. Займенник з однієї букви (я)

10. Речення з однією граматичною основою (просте)

11. Як по-іншому сказати 9 десятків (дев`носто)

12. Третій відмінок нашої мови (давальний)

13. Знак у слові пів-Європи (дефіс)

14. Сьомий відмінок нашої мови (кличний)

2) Хто «найуважніший»

А тепер питання на уважність:хто зображений на грошових банкнотах номіналом

1 грн. – В. Мономах

2грн. - Яр. Мудрий

5грн. – Б. Хмельницький

10 грн. – І. Мазепа

20 грн. – І. Франко

50 грн. – М. Грушевський

100 грн. - Т.Шевченко

200грн. – Л. Українка

3) Переклад

Часто під час перекладу слів з російської на українську мову ми робимо помилки і не вважаємо це чимось страшним. Суржик вже став частиною нашого мовлення. Спробуйте сказати українською:

1. Принимать участие – брати участь

2. Битком набитый – переповнений

3. Вилка – виделка

4. Гололёд – ожеледиця

5. Мой адрес - моя адреса

6. Следующие предметы – такі предмети

7. Башня – башта, вежа

8. Ведущий специалист – провідний спеціаліст

9. Исключение – виняток

10. Открыть ключом двери – відмикати двері

11. Включить свет - увімкнути світло

12. Запрос - запит

13. Подписка на газеты – передплата на газети

14. Бывший в употреблении – уживаний

15. Выписка из протокола – витяг з протоколу

16. Открыть книжку – розгорнути книжку

17. Гладить бельё – прасувати білизну

18. Решить задачу – розв’язати задачу

19. Бесценный подарок- неоціненний(коштовний) подарунок

20. Открыть глаза – розплющити очі

21. Включить вопрос – внести питання

22. Говядина – яловичина

23. Чёрный кофе – чорна кава.

4) Мовні загадки

А. Склади слова в прислів`я:

- Не розвієш, її, мова, не полова, рідна, за вітром

- На, слова, не, вітер, кидай

- Мова, слово, зложиться, до слова

- Май, а, питай, свій, людей,розум

Б. Як змінюється значення кожного речення залежно від його пунктуації?

- Сонце зігріло усе поле, берег, ліс. - Сонце зігріло усе: поле, берег, ліс.

- Їх учнів преміювали. - Їх, учнів, преміювали.

- Що він написав? - Що, він написав?

5) Фразеологізми

Пояснити значення і скласти з ними речення:

Дамоклів меч; прокрустове ложе; сізіфова праця: гомеричний сміх.

6) Редагування. Синтаксичний розбір

Ми знайшли зошит Петренка, що лежав під столом.

Виходячи з дому, мене засліпило яскраве сонце.

Хочу подякувати учасників круглого столу.

Вивчаючи історію, серце сповнюється болем за долю нашої Батьківщини.

Учні мають більш відповідальніше відноситися до навчання.

5.Слово вчителя.

Нині українська мова утверджується не лише як державний атрибут, а повертається в річище плекання рідної культури. Але не забуваймо:

«Клятва»

Мова кожного народу
неповторна і — своя;
в ній гримлять громи в негоду,
в тиші — трелі солов’я.
На своїй природній мові
і потоки гомонять;
зелен-клени у діброві
по-кленовому шумлять.
Солов’їну, барвінкову,
колосисту — на віки —
українську рідну мову
в дар мені дали батьки.
Берегти її, плекати
буду всюди й повсякчас, —
бо ж єдина — так, як мати, —
мова в кожного із нас!

(О. Забужко)

V. Підсумки уроку

- Що з нашого уроку вам запам’яталося найбільше?

- Що нового ви дізнались?

- На початку уроку ми казали, що згадаємо минуле, теперішнє нашої мови. Давайте помріємо, що очікує нашу мову в майбутньому.

( Діти дають свої відповіді)

Правильно, діти. Єдине, що залишається сказати, це те, що ми повинні любити,берегти, шанувати нашу мову. Бути достойними синами й дочками нашої держави. Зберегти красу мови і передати її наступним поколінням. Маймо сміливість серцем і душею впевнено сказати «Ми – українці!», хай усіх нас єднає належність до великого народу.

Наше свято наближається до кінця. Ми дуже раді і щасливі, що сьогоднішнє свято заронило у наші серця ще одну краплинку любові до рідної мови, до України, до родини, до всього українського народу.

Багата і чудова українська мова. Вона, мов кринична вода, яку черпаєш, а їй немає ні кінця, ні краю. Ви з кожним роком будете глибше пізнавати її скарби. І на додаток лише хочеться сказати: хай щастить!

Кiлькiсть переглядiв: 4263

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.