wym-Сім'я дикої качки
Розробка уроку
Тема: Григір Тютюнник. «Климко». Образ головного героя повісті. Художні особливості твору (художні засоби, позасюжетні елементи, роль мови персонажів).
Мета: - охарактеризувати образ Климка – головного героя повісті, допомогти учням засвоїти морально-етичні уроки твору, його художні особливості;
· розвивати вміння грамотно висловлювати власні думки, спостерігати, аргументувати свої твердження, виділяти художні засоби та з’ясовувати їхню роль;
· виховувати кращі людські якості – чуйність, доброту, турботу про ближнього, здатність співпереживати.
Обладнання: портрет письменника, ілюстрації до твору, дидактичний матеріал, повідомлення учнів про події Другої світової війни, словник літературознавчих термінів, мультимедійна презентація, Test - w, кросворд «Риси характеру Климка», комп’ютери.
Хід уроку
I. Організаційний момент
1. Слово вчителя
Добрий день, діти, іще один урок
Прийшов до нас за розкладом сьогодні.
Отож давайте зробимо ще крок,
Щоб знов пірнуть в літератури нашої безодню.
2. Рефлексія
· А зараз візьміться за руки і подумки побажайте один одному успіхів та всього найкращого.
II. Актуалізація суб’єктивного досвіду та опорних знань
Слово вчителя.
Швидко летять роки… Сьомий десяток літ відмірює життя відтоді, як залпи гармат гриміли над нашою землею.
1) Виразне читання вчителем поезії М. Петренка «Окраєць на п’ятьох» (звучить мелодія «Одинокий пастух», композитор Георг Дога).
ОКРАЄЦЬ НА П'ЯТЬОХ
Ішли колоною, ішли вподовж села:
Ватага вахманів до табору вела
Колону зморених, знесилених в путі.
Важкі дороги ті, дороги ті круті.
Комусь забракне сил, хтось зойкне, упаде...—
Поріддя чортове у пекло нас веде.
Ішли колоною, лишали чорний слід.
Скорботні матері спішили до воріт,
Несли — хто яблуко, хто чорний хліба шмат.
—Цурюк! — есесівець наставив автомат.
—Цурюк! — ударив грім. Наморений хлопчак
Схопив окраєць той і похитнувсь, закляк.
Та простягнути встиг найближчому:
Візьміть!..—
І кволими грудьми впав на осінню мідь.
Так і лишився там — відмучений, один...
А хліб — на нім цвіло червоних п'ять краплин.
Ламали на п'ятьох, ковтнули — і нема...
Вділила нам той хліб історія сама,
Вділила в пеклі тім і мовила:— Живіть!
І пам'ять піднесіть до буйних верховіть.
Коментар: «Цей вірш поет Микола Петренко присвятив подіям Другої світової війни. А що знаєте ви про цей період історії?»
2) Повідомлення учня про події Другої світової війни на території України.
3) Вчитель. Вічними свідками тих днів назавжди залишаться фотоматеріали трагічних подій. (На фоні пісні «Степом, степом…» демонстрація мультимедійної презентації «Ніхто не забутий, ніщо не забуте»)
4) Вчитель. Вшануймо тих, хто віддав своє життя за наше майбутнє хвилиною мовчання. ( Діти встають.)
5) Чому, на вашу думку, ми почали розмову на уроці літератури про події Другої світової війни?
( Тому що на попередніх уроках ми вивчали повість «Климко», яка переносить нас у тяжкі часи окупації України. В ній відтворені враження дитини від походу тяжкими дорогами війни.)
III. Мотивація навчальної діяльності школярів. Оголошення теми, мети, завдань уроку
Вчитель. Отож сьогодні на уроці ми продовжимо роботу над повістю Григора Тютюнника «Климко». Охарактеризуємо образ головного героя твору, назвемо художні засоби та вкажемо на їх роль у повісті.
Завдання уроку (записати на дошці).
· Назвати риси характеру Климка.
· Дібрати цитати для характеристики головного героя.
· Пояснити роль художніх засобів.
· Висловлювати власне ставлення до прочитаного.
· З’ясувати актуальність понять сердечність, душевна щедрість, любов до ближнього, доброта.
· Розкрити зміст епіграфа уроку.
Епіграф уроку (записати на дошці)
Коли люди до тебе добрі, то ти будь до них ще добрішим.
Народне прислів’я
Тема уроку «Григір Тютюнник. «Климко». Образ головного героя повісті. Художні особливості твору». (Учні записують у зошити число та тему уроку.)
IV. Вивчення нового матеріалу чи формування і вдосконалення умінь та навичок
1. Робота в групах (кожен учасник групи отримує таблицю )
1-а група працює над характеристикою головного героя повісті Климка.
Завдання: заповнити таблицю, підібравши цитати до рис характеру ( можна проставити номери сторінок, а цитати зачитувати з підручника).
Риси | Цитати або номери сторінок тексту |
Добрий, турботливий, чуйний, охайний, працьовитий, умілий | |
Самостійний, гордий | |
Витривалий, терплячий | |
Товариський |
2-а група працює над характеристикою головного героя повісті Климка.
Завдання: заповнити таблицю, підібравши цитати до рис характеру ( можна проставити номери сторінок, а цитати зачитувати з підручника).
Риси | Цитати або номери сторінок тексту |
Відповідальний | |
Милосердний | |
Кмітливий, сміливий | |
Совісний, стійкий |
( При перевірці роботи один представник групи називає рису характеру Климка і зачитує цитату з тексту)
Вчитель. Які риси характеру Климка захопили вас?
(Те, що він добрий, турботливий, охайний, відповідальний, співчутливий, сміливий).
3 –я група за «Словником літературознавчих термінів» з’ясовує значення понять «художні засоби», «позасюжетні елементи» та їх роль у літературному творі.
( При перевірці роботи один представник групи називає певний художній засіб чи позасюжетний елемент і наводить приклад із тексту повісті).
Вчитель. Яку роль у творі взагалі виконують художні засоби та мова персонажів?
( Художні засоби допомагають розкрити настрій героїв, уявити їх.
Особливості мови персонажів допомагають читачам краще уявити описуваних героїв, їхню вдачу, національність та авторське ставлення.)
2. Вчитель. Я знаю , що до багатьох творів ваші однолітки малюють ілюстрації. Можливо, вдома ви теж були художниками? Розкажіть, будь ласка, що зображено на ваших малюнках. Чому ви намалювали саме цю людину чи подію? (Учні демонструють свої роботи).
V. Закріплення знань, умінь та навичок
1) Дискусія.
v Доведіть або спростуйте правильність вислову Григора Тютюнника: «Усі люди красиві, як добрі». Проілюструйте прикладами з повісті. ( Климко, Зульфат, дядько Кирило, швець, учителька, тітка Марина – красиві, бо добрі, чуйні, а Бочониха – худа, скупа, бо злюща).
v Чи є в образі Климка таке, що притаманне іншим дітям? ( Допитливість, працьовитість, він має багато друзів.)
v У чому полягає відмінність хлопчика від інших персонажів?
( Він дуже відповідальний і самостійний. Ніхто з його товаришів не відважився на такий благородний вчинок.)
v Як ви думаєте, чи популярні зараз такі поняття, як сердечність, душевна щедрість, любов до ближнього, доброта? Які слова-антоніми відповідають їм? Сердечність – жорстокість; душевна щедрість – черствість, жадібність; любов до ближнього – ненависть; доброта – злоба.
v Наведіть приклади проявів милосердя, доброти в сучасному світі.
2) Виконання тестових завдань Test – W. (Комп’ютер виставить оцінку за виконане завдання).
3) Вчитель. Якби трапилося так, що ви зуcтріли Климка, які б питання ви йому поставили?
4) Чи хотіли б ви мати своїм другом Климка? Чому?
VI. Підсумки уроку
1. Вчитель. Діти, давайте підсумуємо нашу роботу. За допомогою кросворда назвіть риси характеру Климка (кросворд виведений на кожен комп’ютер).
О | Д | О | Б | Р | О | Т | А | В | О | М | У | Т | І | П | О |
Б | О | Н | Ч | У | Й | Н | І | С | Т | Ь | К | О | В | І | Л |
К | М | И | Л | О | С | Е | Р | Д | Я | Б | О | Ш | Ц | Е | М |
П | Р | А | В | К | М | І | Т | Л | И | В | І | С | Т | Ь | А |
В | І | Д | П | О | В | І | Д | А | Л | Ь | Н | І | С | Т | Ь |
М | А | С | М | І | Л | И | В | І | С | Т | Ь | В | І | Д | У |
В | С | А | М | О | П | О | Ж | Е | Р | Т | В | А | Р | І | Т |
Е | С | П | І | В | П | Е | Р | Е | Ж | И | В | А | Н | Н | Я |
В | И | П | Р | А | Ц | Ь | О | В | И | Т | І | С | Т | Ь | О |
В | І | Д | Ч | А | Й | Д | У | Ш | Н | І | С | Т | Ь | Є | Л |
2. Чи очікували ви такого закінчення твору?
3. Поясніть, як ви розумієте епіграф уроку?
( Якщо люди до тебе добре ставляться, допомагають, то й ти повинен відповідати їм добром.)
4. Рефлексія
- Чи сподобався вам урок? Чому?
VII. Домашнє завдання
Прочитати повість Г. Тютюнника «Вогник далеко в степу»
Написати міні-твір «Дитинство, обпалене війною»
Контрольна робота з теми «Духовні цінності українців»
І варіант
1. Риса характеру, яка притаманна Юркові (Є. Гуцало «Сім’я дикої качки»):
а) доброта; б) улесливість; в) брехливість.
2. Скільки було дітей у качки-матері(Є. Гуцало «Сім’я дикої качки»)?
а) Троє; б) п’ятеро; в) восьмеро.
3. Коли Юрко спіймав каченят, Тося із застереженням висловилася до хлопця (Є. Гуцало):
а) «...будеш нещасним на все життя»; б) «...вони повмирають без води»;в) «...це браконьєрський вчинок».
4. Перед від’їздом додому Юрко бігав до (Є. Гуцало «Сім’я дикої качки»):
а) Тосі і просив у неї вибачення; б) річки, щоб побачити сім’ю дикої качки;
в) сільських хлопців і запрошував їх до себе в гості.
5. Як полонені німці ставилися до зведення будинків (Л. Пономаренко «Гер переможений»)?
а) Із великим почуттям відповідальності; б) абияк; в) з любов’ю і розпачем.
6. Мама у героя асоціюється з (А. Дімаров «Блакитна дитина»):
а) всесвітом; б) невичерпним джерелом; в) сонячним сяйвом.
7. Встановіть відповідність між темою твору і його назвою.
1. Гідність і повага до людей А (Є. Гуцало «Сім’я дикої качки»)
2. Почуття справедливості, захищеності Б (Л. Пономаренко «Гер переможений»)
3. Любов до дітей В (А. Дімаров «Блакитна дитина»)
4. Людська доброта і жорстокість
8. Обґрунтуйте свої спостереження.
1) Що є щастям для людини? Чи відчував себе щасливим Юрко, коли ловив каченят (Є. Гуцало «Сім’я дикої качки»)?
2) Чому, на ваш погляд, самотні жінки співчували полоненим німцям, хоча мало б бути навпаки (Л. Пономаренко «Гер переможений»)?
3) Висловіть своє ставлення до поведінки Толі у новому для нього шкільному середовищі (А. Дімаров «Блакитна дитина»).
II варіант
1.Через що затримував Юрко від’їзд на вокзал? Бо він казав батькам, що (Є. Гуцало «Сім’я дикоїкачки»):
а) ліхтарика забув; б) хоче проститися з Тосею; в) має бажання сфотографуватися з малими каченятами.
2. Щоб не спілкуватися з Тосею, бо дівчина набридла Юрку, він (Є. Гуцало «Сім’я дикої качки»):
а) сів на велосипед і поїхав до хлопців; б) пішов допомагати бабусі; в) вирушив шукати качкиу-матір.
3. Що відчував Юрко, від’їжджаючи додому (Є. Гуцало «Сім’я дикої качки»)?
а) Болісний сором; б) піднесеність і радість; в) страх.
4. Розповідаючи Тосі побрехеньку, Юрко зазначив, що одного разу в озері він на вудку спіймав
(Є.Гуцало «Сім’я дикої качки»): а) черепаху; б) крокодила; в) змію
5. Як реагували самотні жінки, коли роздивлялися вироби Фрідріха із цегли (Л. Пономаренко «Гер переможений»)?
а) Подовгу стояли і навіть сплакували; б) посміхалися і плескали в долоні; в) придивлялися до них з презирством.
6. Яких учнів не полюбляв Іван Данилович? Які (А. Дімаров «Блакитна дитина»):
а) не готувалися до уроків; б) запізнювалися на уроки; в) зубрили навчальний матеріал.
7. Встановіть відповідність між ідеєю твору і його героєм.
1. Духовне наповнення людини А Толя
2. Гуманістичне, добре ставлення до дітей Б Тося
3. Розуміння, взаємопідтримка в українській родині В Фрідріх
4. Милосердя і справжня турбота про природу.
8. Обґрунтуйте свої спостереження.
1) Чому, на ваш погляд, Тося не застерігла Юрка від негативного вчинку? Чи можна її вважати
спільницею жорстокого поводження хлопця до сім’ї дикої качки (Є. Гуцало «Сім’я дикої качки»)?
2) Дослідіть, чим був схвильований Фрідріх, коли спілкувався з українськими дітьми. Як вони ставилися
до полоненого (Л. Пономаренко «Гер переможений»)?
3) Чому, на ваш погляд, Толя відчував себе щасливим після того, як у нього з’явилися нові друзі? Чи
робить дружба людину щасливою (А. Дімаров «Блакитна дитина»)?
wym-Кросворд Климко
Коментарi